Pokud znáte rybníček Pod Skalkou, jistě oceníte jeho kouzlo. Je to malý nenápadný rybník obklopený majestátními duby.

Jedná se o tzv. “nebeský” rybník, tedy bez stálého přítoku. Život v něm je odkázaný pouze na přívaly deště, které do něj přinesou zásobu vody. Bohužel byl tento rybník dlouhá léta zapomenutý a jeho jediný přítok byl odkloněn do polí.

Se svolením města, jsme s partou přátel tento přítok před nedávnem obnovili a rybníčku tak zajistili alespoň trochu vody navíc.

To, že byl rybník delší dobu skoro bez vody, se projevilo právě na okolních dubech, které začaly dost prosychat. Některé uschly úplně.

Je tomu skoro rok, co jsem oslovil město s nabídkou, že pokácím jeden z uschlých dubů na hrázi tohoto rybníčku, z jeho kmene vyrobím lavičky a umístím je v okolí rybníku.

Paní starostka byla z mého nápadu nadšena a odkázala mě na paní Romovou, ať s ní domluvím detaily. Bohužel v našem městečku má v oblasti životního prostředí a všeho zeleného větší slovo právě paní z ochrany přírody a krajiny – Ing. Jiřina Romová.

Na můj návrh hned oponovala, že to nejde, že uschlý dub tam musí zůstat a posloužit jako útočiště pro broučky.

Osobně si velmi vážím veškeré péče o přírodu, tím pádem i o broučky, ale bylo by fajn nezapomínat, že v našem městečku vedle broučků žijí také lidé.

Sice se mi líbila myšlenka, že by duby z této lokality pokračovaly ve své službě místním a mohly se proměnit v lavičky, ale to mi bohužel nevyšlo.

Nakoupil jsem tedy kmeny jasanu z nedalekého Rožmitálu pod Třemšínem a z jednoho z nich vyrobil první lavičku.

Lavičku jsem umístil na hráz rybníčku a doufám, že tam bude dělat radost všem, kteří na toto krásné místo přijdou a budou chtít nasát místní energii. Pro ty, co toto místo neznají, doporučuji ho navštívit – odkaz s mapou

Lavička nebyla ošetřena žádným olejem ani jinou povrchovou úpravou, tudíž věřím, že potěší i již zmiňované broučky.

Ladislav Janík